pilotppg.pl

Naszą pasją są przestworza...

Paralotniarstwo na lubelszczyźnie
Paramotors pilot's
Powietrzne wrażenia..
Lubelszczyzna z lotu ptaka
Meandry Wieprza
Dogonić zachód słońca

Rozmowa z Adamem Chodorowskim dla portalu ikrasnystaw.pl

Jakie były pańskie wrażenia z pierwszego kontaktu z powietrznym żywiołem ?

Nigdy nie da się zapomnieć pierwszego skoku ze spadochronem, bo właśnie od tego zaczyna się szkolenie lotnicze. Pamiętam, gdy przekraczałem po raz pierwszy tą paraliżującą wolę barierę strachu stając na progu samolotu lecącego na wysokości 800 metrów, niesamowite uczucie. Krok w przepaść, ogromne siły żywiołu miotające ciałem, świst powietrza i oddalający się odgłos silnika samolotu. Później nastąpiła wspaniała cisza w której poczułem prawdziwy zapach i smak powietrza. Już wtedy wiedziałem, że zawieszony między niebem a ziemią poznałem trudne do opisania ukojenie, którego szukanie i posiadanie ma wypełnić moje życie. Z każdym kolejnym skokiem jeszcze bardziej uległem czarowi przestrzeni, który opętał mnie i zawładną mną bez reszty.

Obecnie lata pan na paralotni z napędem plecakowym, czy nadal ma pan te same odczucia ?

Latanie na paralotni jest najtańszym sposobem realizacji marzeń o lataniu. Powszechnie dostępnym i w niczym nie ustępuje innym sposobom latania, daje nawet większą niezależność. Osobiście uważam, że jest to najlepszy i najprzyjemniejszy sposób latania,

ma wiele wspólnego z lotnictwem z czasów jego romantycznych początków. Lot paralotnią, to urok żywiołu, który czuje się w ramionach i na twarzy. Najczęściej jest on niezrozumiały dla innych ludzi, ale dla mnie stał się nie kończącą się przygodą miedzy niebem a ziemią. Można to pokochać, może to stać się nałogiem , jak w moim przypadku. W swoim 50-cio letnim życiu uprawiałem różne sporty, miałem różne hobby, dzisiaj wiem, że były to jedynie substytuty prawdziwych wrażeń. 

Czy latanie paralotnią jest trudne ?

Każdy rodzaj latania jest umiejętnością nabytą i stawia przed człowiekiem całe mnóstwo wyzwań i wyrzeczeń , którym trzeba sprostać, ale ta droga doskonale kształtuje charakter. Przebywanie wśród chmur i ptaków jest euforią. Jednak przepisy lotnicze są pisane krwią, więc nie można ani na chwile zapomnieć, ze jesteśmy tam tylko gośćmi. Trzeba mieć sporą wiedzę na temat aerodynamiki, meteorologii, nawigacji i stosować się do przepisów.

Czy paralotniarstwo jest niebezpieczne ?

Kto zapomniał o szacunku dla żywiołu, jakim jest powietrze z powrotem szybko trafia na ziemię i przy tym nie zawsze w najlepszej kondycji. Paralotniarstwo jest sportem lotniczym, więc stawką jest życie. Jest taki moment w którym adrenalina, napięcie jest podnietą a strach da się opanować. Jeśli dozujemy te wartości adekwatnie do umiejętności, stopnia wyszkolenia i warunków atmosferycznych, to przyjemnością latania możemy się cieszyć do późnej starości. Stanowczo odradzam naukę latania we własnym zakresie. Jest coraz więcej szkół latania, które oferują bogaty i sprawdzony program szkolenia, doświadczonych instruktorów , ubezpieczenie i tylko ta droga jest właściwa.

Czy paralotniarstwo jest sportem rozwojowym ?

Ciągle doskonalone konstrukcje skrzydeł i napędów zwiększają ich osiągi. Dzisiaj kilkuset kilometrowe przeloty nie są czymś niezwykłym, przeleciano na paralotni nawet nad Mont Everestem, przez morze Śródziemne o Bałtyku nie wspominając. Powszechność dostępu do szkolenia powoduje przyrost ilości paralotniarzy w wielkim tempie . Krasnystaw został okrzyknięty Paralotniowa stolicą Polski, jest to uzasadnione, gdyż udało mi się zarazić tym pięknym sportem już wielu ludzi. Obecnie jesteśmy zrzeszeni w Krasnostawskim Stowarzyszeniu Paralotniowym, jest nas ponad 40 osób a ciągle przybywa nowych chętnych. Jesteśmy jednym z największych stowarzyszeń tego typu. Krasnystaw i jego wspaniałe położenie wzdłuż doliny Wieprza jak również przychylność władz miasta i okolicznych gmin a także ludności stwarza nam ogromny potencjał do dalszego rozwoju.

Czy można w jakiś sposób wykorzystać paralotniarstwo w życiu codziennym ?

Zacznijmy od tego, że paralotnia jest doskonałym nośnikiem reklamy, wiec tutaj ukłon w stronę ewentualnych sponsorów. Paralotnia jest najlepszym statkiem powietrznym do wykonywania zdjęć i filmów z powietrza. Znakomicie nadaje się do szybkiej penetracji dużych obszarów np. przy poszukiwaniu osób zaginionych, wypatrywaniu pożarów i innych zagrożeń. Zespół kilku paralotni może uświetnić swoimi pokazami wiele imprez. Samo uprawianie tego sportu zobowiązuje do samodyscypliny, staje się sposobem na życie, odreagowanie stresu, dbałość o swoją kondycję i jasność umysłu. Wspaniałe euforystyczne przeżycia w powietrzu uskrzydlają również na ziemi. Kiedyś przeczytałem w Dęblinie na grobie lotnika takie słowa i niech staną się one sentencją tego wywiadu :

Kto raz w życiu się niebem zachłysnął

Kto raz poczuł dreszcz dziwny i wzniosły

Temu niebo najmilszą ojczyzną

Temu skrzydła do serca przyrosły

A tutaj dostepny jest wywiad na portalu ikrasnystaw.pl